Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ogólnopolski konkurs Śniadanie Daje Moc rozstrzygnięty!

Data publikacji: 2015-03-27, Data modyfikacji: 2016-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Ogólnopolski konkurs Śniadanie Daje Moc rozstrzygnięty!

Pierwszy semestr roku szkolnego 2014/2015 dobiegł końca a wraz z nim czas na podsumowanie pierwszego etapu programu Śniadanie Daje Moc i rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych. Na konkurs nadesłano ponad 800 reportaży! Najlepsze okazały się prace dwóch klas z województwa świętokrzyskiego i klasy z województwa śląskiego. Konkurs został przeprowadzony w ramach czwartej edycji programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia.

Do zwycięskich szkół właśnie trafiły nagrody, a niebawem rusza rekrutacja do jubileuszowej 5. edycji programu Śniadanie Daje Moc. Jako zachętę do przyłączenia się do programu przedstawiamy zwycięskie prace nadesłane na konkurs na najlepszy reportaż z obchodów ogólnopolskiego Dnia Śniadanie Daje Moc. Reportaże prezentują, jak ciekawa może być nauka o zdrowym odżywianiu. Zadaniem wychowanków polskich szkół podstawowych było przygotowanie pod opieką nauczycieli pracy relacjonującej lekcję zdrowego śniadania, która odbyła się w tym roku 7 listopada 2014 roku . To święto w programie Śniadanie Daje Moc przypomina o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowionym w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. W ramach konkursu uczestnicy udokumentowali swoje działania na trzy różne sposoby: w formie filmu, zdjęć i prezentacji. Szkoły z województwa dolnośląskiego wysłały aż 170 reportaży. Spośród nadesłanych prac wybrano trzy najciekawsze propozycje.

„Szkoły po raz kolejny pokazały, że śniadanie wcale nie musi być nudne i nadesłały wiele ciekawych reportaży. Bardzo cieszymy się, że dzięki wspólnemu gotowaniu coraz więcej uczniów i rodziców poznaje zasady zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że każdego ranka będą pamiętać o solidnym
i wartościowym śniadaniu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale również dziękujemy wszystkim szkołom, które przesłały prace i wzięły udział w tegorocznych obchodach Dnia Śniadanie Daje Moc” – mówi Ewa Gayny przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia, jedna z Jurorek.


Jurorzy konkursu, w skład którego wchodzili przedstawiciele Partnerstwa dla Zdrowia, wyłonili zwycięzców w 3 kategoriach:

1. Film: Szkoła Podstawowa w ZSO im. E. Szylki w Ożarowie, Klasa: 3b
2. Prezentacja: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
w Świętochłowicach, Klasa: 2a
3. Zdjęcia: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sarnówku, Klasa: 2

W konkursie nagrody otrzymały: szkoła, nauczyciele oraz uczniowie. Zwycięskie prace można zobaczyć na oficjalnej stronie programu Śniadanie Daje Moc: www.sniadaniedajemoc.pl



Śniadanie Daje Moc w całej Polsce

W roku szkolnym 2014/2015 do czwartej edycji programu Śniadanie Daje Moc zgłosiło się ponad 7000 szkół podstawowych z całej Polski, w tym ponad 600 placówek z województwa dolnośląskiego. Ta rekordowa liczba uczestników potwierdza, że inicjatywa organizowana przez Partnerstwo dla Zdrowia jest potrzebna i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców.


Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

• Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

• Celem programu jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

• Główne działania programu:
1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2. 8 listopada - Dzień Śniadanie Daje Moc - najważniejszy dzień w projekcie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

• Patroni honorowi: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka

• Patroni regionalni programu: Dolnośląski Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Małopolskie Kurator Oświaty, Mazowiecki Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Śląskie Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Elżbieta Burza, Autor zdjęć: Partnerstwo dla Zdrowia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    trzebnicki

    Powiat trzebnicki - reaktywowany wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, a stolicą i siedzibą jego władz jest Trzebnica. Na powiat składa się 6 gmin: Trzebnica, Oborniki Śląskie, Żmigród, Prusice, Wisznia Mała oraz Zawonia.

    Powiat charakteryzuje się zarówno bogactwem historyczny, o czym świadczą jego zabytki, jak i bogactwem walorów przyrodniczych. Aktywna turystyka na tych terenach związana jest przede wszystkim ze spływami kajakowymi, pieszymi wędrówkami po lasach i Wzgórzach Trzebnickich, rowerowymi wycieczkami i lotami na paralotni. Wiejskie tereny oferują wypoczynek i rekreację. W gospodarstwach agroturystycznych będzie możliwość podpatrywania rolników przy pracy, poznanie zwierząt gospodarczych i skosztowanie regionalnych potraw przyrządzonych z najświeższych produktów, które rodzi tutejsza ziemia.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola